9 Ocak 2013 Çarşamba

'Yemin'de 'başkanlık' uzlaşmazlığı - Siyaset

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dünkü toplantısında 'milletvekili yemini' maddesinde anlaşmazlık yaşandı. AK Parti'nin madde ile ilgili önerisinde "Başkan ve başkan yardımcıları" ifadesinin yer almasına CHP ve MHP'den itiraz geldi.


TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, AK Parti'nin ''milletvekili yemini''ne ilişkin önerisine CHP ve MHP karşı çıktı.

Komisyon, ''milletvekili yemini'' maddesini içeriğine girmeden ele aldı.

AK Parti'nin, ''Başkan, başkan yardımcıları, bakanların'' yeminine ilişkin ibaresi komisyonda tartışma yarattı.

CHP VE MHP'DEN İTİRAZ
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, maddenin bu şekilde görüşülmesi halinde başkanlık sisteminin de müzakereye açılacağını ifade ederek, AK Parti'nin bu önerisini geri almasını istedi.

MHP de CHP'nin bu itirazına katıldı. AK Parti ise bu ibarelerin parantez içerisine alınarak maddenin görüşülebileceğini önerdi.

CHP ve MHP'nin buna sıcak bakmaması üzerine AK Parti konuyu bu akşam yetkili organlarla yapacakları toplantıya götürme kararı aldı.

MHP'DEN 'KİTAP'LI YEMİN ÖNERİSİ
MHP'nin önerisinde herkesin kendi inandığı dinin mukaddes kitabına el basarak yemin etmesi yönündeki önerisi dikkat çekti.

CHP ve MHP'nin yemin metinlerinde "Atatürk devrimleri" ve "Türk milleti" ifadeleri yeralırken AK Parti bu ifadelere yer vermedi.

BDP ise milletvilkili yemini önerisi sunmadı.

2 Nolu Yazım Komisyonu'nun dün yapılan toplantısında, ''milletvekilliğinin düşmesi ve iptali'' maddelerinde ise mutabık kalındı.
'Yemin'de 'başkanlık' uzlaşmazlığı - Siyaset

Bağlantılar