9 Ocak 2013 Çarşamba

48 İranlıya karşı 2 bin 130 tutuklu

Suriye'deki Esad rejimi, muhaliflerin rehin tuttuğu 48 İranlıya karşı 2 bin 130 tutukluyu serbest bıraktı. Serbest kalanlar arasında 4 Türk de var.


Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğu sonuç verdi. Esad rejimi, Suriyeli muhaliflerin rehin tuttukları 48 İranlıya karşılık, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu serbest bıraktı.

Suriyeli muhaliflerin serbest bıraktığı 48 İranlı rehine Tahranlı yetkililere teslim edildi.

Arabuluculuk için Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, esir değişiminin gerçekleştiğini söyledi. 

Türkiye ve Katar'ın arabulucuğuyla yürütülen çalışmalara katkı sağlamak için Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Suriyeli muhalif grupların ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşını serbest bıraktığını, Suriye yönetiminin de, 48 İran vatandaşına karşılık olarak, aralarında 4 Türk vatandaşının da bulunduğu 73'ü kadın 2 bin 130 sivil tutuklu Suriyeliyi serbest bıraktığını belirtti. 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, takası ''insani diplomasinin bir zaferi olarak gördüklerini'' dile getirdi.

Yıldırım, ''Başta Beşşar Kaddumi olmak üzere, farklı milletlere mensup sivillerin kurtarılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz'' dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, geçtiğimiz yıl Suriye'de yürüttüğü "İnsani Diplomasi" çerçevesinde, başta Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türkiye vatandaşının, 28 İranlı sivil vatandaşının ve Suriye cezaevlerinde bulunan 7 Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı.
48 İranlıya karşı 2 bin 130 tutuklu

Bağlantılar