9 Ocak 2013 Çarşamba

Türk, İmralı görüşmesini anlattı - Siyaset

Ahmet Türk, geçen hafta İmralı'da Öcalan'la yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Devlet yetkililerinin görüşmenin gizli kalması yönünde bir talebi olmadığını söyleyen Türk, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görüşmede olmadığını ifade etti.


Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, İmralı görüşmesinin perde arkasını gazeteci Ahmet Hakan'a anlattı.

Adalet Bakanlığı'nın izni doğrultusunda ziyaretin gerçekleştiğini söyleyen Türk, Ayla Akat Ata ile birlikte Abdullah Öcalan'la 2 saatten fazla bir süre görüştüklerini söyledi.

Öcalan'ın 'demokrasi' içerisinde sorunu çözmek istediğini kaydeden Türk, görüşmenin gizli kalmasına yönelik devlet yetkililerinden bir talep olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Halktan, toplumdan saklanarak yapılan işlerden sonuç alınamayacağı inancındayım. Toplum nelerin yapıldığı konusunda bilgi sahibi olursa, işin yürütülmesi daha kolaylaşır. Ama bu her şeyi toplum önünde tartışalım anlamına gelmemeli.

Bence buradaki çalışma ile, bir yerde toplumun da bu çalışmanın farkında olması haberdar olması istendi. Daha biz adadayken baktık manşetler tartışmalar ortaya çıktı. Bu yapılması gereken, doğru olandı."

'FİDAN GÖRÜŞMEDE YOKTU'
Türk, MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın görüşmede olup olmadığının sorulması üzerine, "Biz gittiğimizde adada yoktu kendisi" dedi.

'SONUÇ ALINMAZSA UMUTLAR TÜKENİR'
Silahlı mücadele ile ilgili kararı Öcalan'ın verebileceğini dile getiren Ahmet Türk, "Kendisine 'Silahlı mücadeleye nasıl bakıyorsunuz?' diye bir sorumuz olmadı. Bu konuda bizim söylediğimiz; demokratik zeminde biz nasıl kolaylaştırıcı bir rol oynayabiliriz. Mesela son 3 yıl, kaybedilen 3 yıldır diyor. Bunu dile getiriyor. Bu kadar asker, polis, gencimiz gitti. Yani bunu çok açık bir şekilde dile getiriyor. Halkların kardeşliğine zarar vermemek için meseleyi titizlikle ele almamız gerekir diyor. Bu çalışmalar sonuç alınacak bir noktaya getirilmezse, inanın ki artık hiç kimse artık barış kelimesini dile getirmez. Artık umutlar tükenir" diye konuştu.

'ANAHTAR İMRALI'DA'
'Çözümün anahtarının İmralı'da olduğunu' söyleyen Türk, şöyle devam etti:

"Başından beri biz hep bunu söyledik. Anahtar İmralı'dadır. Çözümü gerçekleştirebilecek İmralı'nın tavrıdır, kararıdır, duruşudur. Bunu hep dile getirdik. Bunu dile getirirken bunlar işte siyaseten kendilerini hiçleştiriyor gibi bir tepkiyle de karşı karşıyaydık.

Karar verici noktada değiliz. Karar verici noktada olan Öcalan'ın kendisidir. Öcalan, halk tarafından lider olarak kabul gören, ve kolay kolay da kendisini boşa çıkaracak bir yaklaşımın da olmayacağını da düşünerek de bunu söylüyorum ki Sayın Öcalan'ın ortaya koyacağı irade, tüm Kürt halkı tarafından kabul görecektir.

Hiçbir lider de kendi başına karar vermez mutlaka arkadaşlarıyla paylaşır. Kandil'de bir yoldaşlık hukuku vardır."

'KİŞİSEL İSTEĞİ OLMADI'
Abdullah Öcalan'ın KCK tutuklamalarının haksız olduğunu ifade ettiğini söyleyen Ahmet Türk, Öcalan'ın kişisel durumuyla ya da sağlığıyla ilgili bir şey söylemediğini aktardı.
Türk, İmralı görüşmesini anlattı - Siyaset

Bağlantılar