9 Ocak 2013 Çarşamba

Sert disiplin!

Sert disiplinle yetişmiş çocuklar, herkesin önünde çok kibar davranıp, ne zaman anne baba arkasını dönse, tahmin bile edemediğin şeyler yapıyorlar.


Alfie Kohn'in kitabında gerçek bir ailenin sert disiplinle yetişmiş çocukları, herkesin önünde çok kibar davranıp, tam istenilen şeyleri yapıp, tatillerde tam serseri gibi davranmaya başlıyorlar. Ne zaman anne ya da baba arkasını dönse, tahmin bile edemediğin şeyler yapıyorlar. Oysa sert disiplinsiz yetişen kuzenleri (saate göre yedirilip saate göre yatırılmadan, odaya gönderilerek cezalandırılmadan, vurulmadan ya da elinden bazı şeylerin alınması gibi ceza görmemeden yetişenler) davranışlarında da hiç bir şekilde aşırılık göstermiyorlar.

Alfie Kohn ekliyor, tabii ki özellikle çocuklar 2-3 yaşlarında ve ergenlik çağına geldiklerinde bazen sert bir 'hayır' demek gerekiyor. Ancak derin ve uzun süren disiplin şekillerine hiç bir zaman gerek yok. Bu tarz sert disiplin ile büyüyen çocukların çok fazla problemleri oluyor.

Eğer ki siz sertlikle yetiştiyseniz (ki şu anda anne babanız melek gibi davranabilirler, bu demek değil ki siz küçük çocukken sizi kötü hissettirmediler!) büyük ihtimalle aynı davranışları tekrarlayacaksınız.

Bilinç altında anne babamızın bizi en iyi şekilde yetiştirdiğine dair inancımızı kırmamak için otomatik olarak onlar gibi davranmaya başlıyoruz. Eğer biz ezildiysek ezmeye başlıyoruz. Eğer 'yanlışım' hissini barındırıyorsak otomatik olarak çocuklarımıza da yanlış olduklarını hissetmeye başlıyoruz. 'Fazlasın', 'yaramazsın', 'çok çekeceğim senden' gibi negatif ve damgalayıcı mesajları çok rahatça vermeye başlıyoruz. EE, tabii ki bu sözler ve inançlar çocukları etkiliyor, aynen öyle olmaya başlıyorlar!

Önce temelde bizim değişmemiz gerekiyor: bir çocuk hiç bir zaman 'fazla' değil, sadece ben belki onunla iletişim kuramıyoruz. Hiç bir çocuk 'yaramaz' olamaz, onun enerjisi yapıcı bir şekilde yarar şeylere yönlendirilebilir. Ona ilgi ve zaman vererek, kendi ihtiyaçlarımızın değil, çocuk olarak onun ihtiyaçlarını dinleyerek kendimizden farklı, daha açık, daha yaratıcı, daha fazla kendine güvenen geleceğin çocukları olarak yetiştirebiliriz.
Sert disiplin!

Bağlantılar