9 Ocak 2013 Çarşamba

‘Üç gün önceki deprem öncüymüş’

Uzmanlar, Ege'de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi. Jeoloji Mühendisi Ahmet Ercan, bölgede üç gün önce sarsıntı olduğunu belirterek, "Anlaşılıyor ki o deprem bugünkü depremin öncüsüymüş" dedi.


İSTANBUL - Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan ve İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Ege Denizi'de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremi NTV canlı yayınında yorumladı.

Bölgedeki fayların bir süredir gergin olduğunu vurgulayan Ahmet Ercan, şöyle konuştu:

"Ege'de 'deprem gerdanlığı' diye andığım Girit, Rodos, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, İzmir, Dikili, Çanakkale, Dedeağaç ve Kavala'da yaklaşık bir aydır deprem yoğunlaşması vardı. Bu bölgede bir süredir yanardağ çalışmaları yapıyoruz. Bu gerdanlığın üzerinde bir deprem olması beklentilerimizin arasındaydı.

Nitekim üç gün önce Saros Körfez'inde bugün depremin olduğu yerde 4.0 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Şu anda anlaşılıyor ki, o deprem bugünkü depremin öncüsü olarak ortaya çıkıyor.

'2013 DORUK DEPREMLER YILI OLACAK'
Bu gerdanlık üstünde başka depremler olacaktır, gerdanlığın tamamı etkin. Belki bu gerdanlığın üzerinde denizaltı yanardağlarının etkileşmesi bile söz konusu. Yerin çekirdeğindeki dengesizlik nedeniyle 2013 bir doruk depremler, afetler yılı olacağını daha önce söylemiştim. Her şey beklendiği gibi gidiyor. Ama bunu sadece Türkiye için değil, Dünya için söylemiştik. Bölgede 6.2 büyüklüğünde depremin arkasından daha büyük deprem olacağını düşünmüyorum."

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz de depremin Saros'la alakalı olmadığını ifade ederek, "Bozcaada'nın güneyinde, Biga Yarımadası'nın açığındaki bir bölgeyi işaret ediyor. Saros Körfezi'yle alakalı bir fay olarak görünmüyor. Saros'un bir hayli güneyinde, aşağı yukarı Edremit Körfezi'nin biraz açıklarında olan bir deprem. Biga Yarımdası'ndan Ege Denizi'nin içine uzanan çeşitli fay kollarının olduğunu biliyoruz. Bu fay kollarının üzerinde gelişmiş bir deprem olduğunu tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'na konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç ise depremle ilgili olarak ''Bu deprem beklenilen büyük depremin devamı değil. Bağımsız bir deprem, öncü bir deprem de değil'' dedi.
'Üç gün önceki deprem öncüymüş'

Bağlantılar