28 Ağustos 2012 Salı

Sağlıklı Yaşamda Enerji dengesi dış görünüşü belirler


Tükettiğimiz her besinden vücudumuzun aldığı enerji miktarının, gündelik yaşantımızda harcadığımız enerji miktarına olan oranına enerji dengesi denilir. Normal bir insan vücudu gündelik yaşantısında harcadığı kadar enerji alması durumunda fit dediğimiz vücut yapısına sahip olacaktır. Genellikle sporculara verilen besin öğünleri ve besin programları böyle hesaplanmaktadır.Hemen bütün İstanbul spor salonları büyük ölçüde sporcularına beslenme programı vermektedir. Ve verdikleri program enerji dengesine göre hesaplanmaktadır. Eğer kendinize ait bir programınız yoksa veya antrenman yapmıyorsanız fit bir görünüm veya şişmanlamamak adına kendinize ait enerji dengesi tablonuzu yapabilir ve dengeli beslenebilirsiniz.

Kişilerin enerji ihtiyacı, besin tüketiminden sonra uyanık olduğumuz süreç içerisinde harcadığımız enerjinin (yürüyüş, koşu, dans etmek vb. ) metabolizma hızımıza oranlanmasıyla elde edilir. Spor salonları notlarınız içinde olsun.

Enerjinin harcadığımız enerjiden yetersiz ve düzensiz alınması yani düzensiz ve yetersiz beslenme durumunda vücut enerjiyi yağ depolarımızdan sağlar bununla birlikte vücut düzensiz ve sağlıksız kilo kaybetmeye başlar, vücudun direnci kırılır, kas dokusu iner yani azalır.

Enerjinin harcadığımız enerjiden fazla alınması durumunda ise şişmanlama meydana gelir, vücutta gözle görülür biçimde yağ hücre artışı başlar, hareket yeteneği azalır, fiziksel ve psikolojik olarak çöküş başlar.
Gördüğümüz gibi bu bir terazi dengesi gibidir bunu tam ortada tutmalı ve dengelemeliyiz, vücudumuz bir kere bu orana alıştığında içgüdüsel olarak beslenmemiz hep aynı oranda kalacaktır.

Bağlantılar